top of page

Kum Terapisi (Sandplay) Sertifikası ; Kum Terapisi, bir çeşit oyun terapisi tekniğidir. Bu teknikte kum, su, yüzlerce minyatür oyuncak ve kum tepsisi kullanılır. Kum terapisi sözel olmayan bir terapi çeşididir. ve çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılır. Kumun kendisi zaten terapötik bir etkiye sahiptir. Çocuklar kumla oynamaya meraklıdır ve birçok yetişkin çocukluğunda kumla oynayarak vakit geçirmiştir.

Kum terapisi, kendine has özellikleriyle temel konuların çalışılmasını sağlar. Çocuğun kumu veya oyuncakları bıraktığı şekilde bulamaması üzerinden kardeş kıskançlığı, dış dünyayı kontrol etme, çıkan duyguları düzenleyebilme konuları sıklıkla çalışılmaktadır. Kum terapisinde, özellikle de yapılandırılmamış kum terapisinde, terapist çocuğa müdahale etmez. Özellikle de ailede kayıpların olduğu, takıntıları olan veya çok çekingen çocuklarla etkili bir terapi yöntemidir.

Kum Terapisinin (Sandplay) Tarihçesi
Kumun terapide ilk kullanımı bir İngiliz pediatrist olan Margeret Lowenfiled tarafından 1920’li yılların sonunda olmuştur. Lowenfield çocuklarla olan çalışmalarında çocuklarla iletişim kurmanın yollarını aramıştır. Lowenfield, H. G. Wells’in 1911’de yayınlanan Yer Oyunları (Floor Games) kitabından etkilenmiştir. Wells bu kitapta, askerler, uzun tahtalar, bloklar gibi küçük oyuncaklarla çocuklarla oynanacak oyunlardan bahsetmektedir. Lowenfield bu oyuncakları çeşitlendirip, oyunun içine kum tepsisi, kum ve suyu ekleyerek 1920’lü yılların sonunda Dünya Tekniği adında kendi tekniğini geliştirmiştir. Kum Terapisi tekniğini geliştiricisi ise Dora Kalf’tır. Dora Kalf Carl Jung’un öğrencilerindendir. 

Bu terapinin temelleri Jung’un terapisine dayanır ve onun ilkelerini kullanır. Kolektif bilinç dışı, arketipler gibi kavramlar bu terapinin altyapısını oluşturur. Danışan, küçük minyatürler yolu ile kum üzerine çatışmalarını, bilinç dışı süreçlerini yansıtır. 2 yaşından büyük tüm bireylerle (ergenler, yetişkinlik, çiftler ve aileler) çalışırken kullanılabilir. Bilinç dışının yüzeye çıkması ile bilinç aktive, bilinç dışı ile bilinç arasında köprü kurulur. Bu durum iyileşmeye ve değişime yol açar.

Kum Terapisinin (Sandplay) Kullanım Alanları 
Kum Terapisi özellikle 8 yaşından itibaren çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılabilir. Arketipler, bilinçaltı süreçler üzerinden işleyen derin bir terapi çeşidi olduğu için psikoterapide psikotik durumlar hariç tüm sorun alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Bu terapi diğer terapi yöntemleri ile aynı zamanlı olarak da kullanılabilir. Bir danışana eş zamanlı olarak hem bilişsel davranışçı terapi hem de kum terapisi yapmak mümkündür.

Kum terapisinde terapist, danışana iki adet kum tepsisi sunar. Bu tepsilerden birinde kuru kum, diğerinde ıslak kum vardır. Danışan hangi tepsiyi kullanacağına karar verir. Bu tepsinin boyunu insanın bir bakışta görebileceği büyüklüktedir. Yani ölçüleri gözün görme alanına göre belirlenmiştir. Tepsinin içi maviye boyanmıştır ve bu mavilik deniz, nehir ve suyu temsil eder. Bu terapide terapist danışana yüzlerce belki binlerce minyatür de sunar. Bu minyatürler oyuncaklar, tarihi mekanlar, taş, deniz kabuğu gibi gerçek objelerden oluşur. Danışan bu minyatürlerden istediklerini seçerek seçtiği tepsi de dilediği sahneyi oluşturur.
EĞİTİM ZOOM ÜZERİNDEN 2 GÜN ŞEKLİNDE VERİLECEK VE KAYIT ALTINA ALINACAKTIR. 
KAYDI 1 AY SÜREYLE TEKRAR TEKRAR İZLEME İMKANINIZ VARDIR. 
EĞİTİM SONUNDA EĞİTİM SERTİFİKASI E DEVLET ONAYLI OLARAK İŞLENECEKTİR.

 

bottom of page